Při horizontálním zobrazení si náš web neužijete naplno, proto prosím otočte na “portret” :)
  1. O nemoci
  2. Co je mnohočetný myelom

Obecné informace o nemoci

Prověřené informace od odborníků na mnohočetný myelom. Spolehlivé odpovědi na vaše otázky o léčbě, péči a podpoře.

Co to je mnohočetný myelom a co způsobuje?

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější krevní nádorové onemocnění. Jeho výskyt se odhaduje na 4- 6 případů na 100 000 obyvatel ročně. Vzniká v důsledku změny plazmatických buněk. Za normálních okolností produkují plazmatické buňky protilátky, které pomáhající tělu bojovat proti infekcím. U mnohočetného myelomu však dochází k jejich nekontrolovanému množení, což vede k poškození kostní dřeně a produkci abnormální protilátky.

Koho mnohočetný myelom může postihnout?

Jde o vzácné onemocnění, které postihuje 4 – 6 lidí na sto tisíc obyvatel. Nejvíce postihuje věkovou kategorii 60 – 70 let, ale jeho výskyt je možný i v mladším věku. Tato nemoc není infekční, ani dědičná v pravém slova smyslu. Je však známo, že v rodinách, v nichž se tato nemoc vyskytla, mají pokrevní příbuzní prvního řádu mírně zvýšené riziko onemocnět jak touto, tak i jinou krevní malignitou.

Proč mnohočetný myelom vzniká?

Přesná příčina vzniku mnohočetného myelomu není bohužel známá. Některé rizikové faktory však mohou hrát negativní roli při vzniku onemocnění. Například obezita může negativně ovlivnit imunitní systém a metabolismus buněk. Mezi rizikové faktory patří i expozice chemikáliím (pesticidy, organická rozpouštědla či dioxiny*), nebo vrozené či získané poruchy imunity (například virus HIV).

 *Dioxiny jsou jedovaté organické látky, které mohou vznikat při spalování plastů nebo jiných syntetických materiálů. Lidé, kteří pracovali s těmito látkami nebo byli dlouhodobě vystaveni chemickým rozpouštědlům, mohou mít zvýšené riziko vzniku onemocnění.

Jaké potíže mnohočetný myelom způsobuje?

Jedním z nejzávažnějších důsledků mnohočetného myelomu je oslabení imunity – zdravé plazmatické buňky produkují protilátky, které pomáhají tělu bojovat proti infekcím. Pacienti s mnohočetným myelomem však tuto funkci mají narušenou, a jejich organismus není schopen správně reagovat na patogeny. Dochází tak k častějším infekcím, které mohou být obtížně léčitelné.

Dochází také k útlumu normální krvetvorby v kostní dřeni. Myelomové buňky postupně nahrazují zdravé buňky kostní dřeně, což vede k nedostatku červených krvinek (anémii), bílých krvinek a krevních destiček. Pacienti často trpí únavou, slabostí, bolestmi hlavy a také zvýšenou krvácivostí, například z nosu nebo dásní.


Ohroženy jsou i kosti. Myelomové buňky produkují látky, které aktivují buňky odbourávající kostní tkáň. To vede k řídnutí kostí a tvorbě ložisek odvápnění, často označovaných jako „díry v kostech“. Nejčastěji se tyto změny objevují na páteři, pánvi, žebrech a lebce. Postupně dochází ke zvýšené bolestivosti kostí, a pokud onemocnění není podchyceno včas, mohou se objevit spontánní zlomeniny, zejména obratlů a žeber.

Mnohočetný myelom může také způsobit zvýšenou hladinu vápníku v krvi (hyperkalcémii). Vzniká  v důsledku nadměrného odbourávání kostní tkáně a může mít závažné důsledky – poškozuje ledviny, zpomaluje střevní pasáž – to může vést k zácpě, nevolnosti či zvracení. V pokročilejších stádiích může ovlivnit nervový systém a způsobit zmatenost, poruchy paměti a poruchy vědomí.

Jaké jsou první varovné příznaky mnohočetného myelomu?

V počátečních fázích mnohočetného myelomu pacienti často nepociťují žádné výrazné obtíže. Nemoc může být dlouhou dobu bezpříznaková a objeví se až při pokročilejším stadiu.

Mezi první příznaky patří bolesti kostí, zejména v oblasti bederní a hrudní páteře. Zpočátku se objevují pouze při fyzické námaze a mohou být mylně přisuzovány běžným degenerativním změnám souvisejícím s věkem. Postupně se však bolest stává intenzivnější a může se objevovat i při kašli, kýchnutí nebo při běžném pohybu.

Dalším častým příznakem je chronická únava, která není vázána na žádnou konkrétní činnost. Pacienti často popisují, že se „cítí unavení bez zjevné příčiny“. Mohou pociťovat i nechutenství, nevolnost a pozorovat úbytek hmotnosti.

Laboratorní vyšetření může ukázat zvýšenou sedimentace krvinek, vyšší hladinu celkové bílkoviny nebo zvýšené hodnoty kreatininu v krvi. Tyto parametry lze zjistit při běžném vyšetření u praktického lékaře.

Kde mohu najít další informace o mnohočetném myelomu?

Objektivní informace o mnohočetném myelomu doporučujeme hledat ve zdrojích garantovaných lékaři České myelomové skupiny. V České republice doporučujeme čerpat z webů: www.myeloma.cz anebo www.mnohocetnymyelom.cz . Dále jsou to informační brožury vydávané Českou myelomovou skupinou, nadačním fondem nebo Klubem pacientů mnohočetný myelom.