Dvacáté čtvrté Info odpoledne v Olomouci
Termín: 29. června 2023
Klub Olomouc
Téma: Léčba bolesti u pacientů s myelomem – jak si poradit v domácích podmínkách; Jak se vyznat v lékařské zprávě
Jak se vyznat v lékařské zprávě Orientace v lékařské zprávě je pro laiky opravdu poněkud obtížná. Přesto, v okamžiku, kdy se stáváme pacientem, je důležité pokusit se pochopit její zásadní náležitosti. Je dobré vědět, jaké informace ve zprávě hledat, co je pro další pokračování léčby podstatné a co je možné zcela pominout. Srozumitelnost textu je pro laiky ztížena také díky často používaným zkratkám, obzvlášť tehdy, pokud nejde o zkratky oficiální a nezaměnitelné. Doporučení tedy zní – pokud se chcete ve své zprávě dobře orientovat, neváhejte svého lékaře nebo sestru požádat, aby vám obsažené informace či základní zkratky objasnili. To, co je důležité pro pacienty – doporučení Nejpodstatnější částí zprávy pro nemocného představuje souhrn doporučení lékaře. Zde by měl lékař srozumitelně uvést, jaké léky má pacient užívat, v jaké dávce a v jakých časových intervalech. Pokud jsou plánována nějaká vyšetření, potom by se tu měla objevit informace o tom kdy a kde bude vyšetření provedeno, včetně kontaktu na pracoviště a informace o žádance. Důležitým údajem je rovněž datum a místo další kontroly. Informace pro pacienty jsou obvykle na konci zprávy, může jich však být více, proto je důležité mít nález pročtený, ať zbytečně nedochází k opomenutí či chybnému postupu. A zde ještě mnohem více nežli v předchozích částech platí – pokud něčemu nerozumíte či si nejste jisti výkladem, ptejte se. Třeba opakovaně, třeba i následně po telefonu. Vždy je lepší domluva s tím lékařem, který zprávu vystavil, nežli usuzování v kruhu známých či neznámých, co asi měla napsaná slova znamenat. Co je tedy pro nemocné důležité Jestliže potřebujete pouze základní a zásadní instrukce – hledejte na konci zprávy. Pokud najdete něco, čemu nerozumíte, nebojte se a hned se zeptejte. Především se to týká jakékoliv změny lékové medikace. Mělo by vám být naprosto jasné jaký lék a v jakém dávkování máte užívat. Pokud náhodou získáte odlišnou informaci nežli uvedenou ve zprávě (z příbalového letáku, od lékárníka), obecně platí, že je VŽDY správná informace uvedená ve zprávě – opět si ji ale můžete cíleně ověřit u ošetřujícího lékaře. Ten je totiž odpovědný za vaši léčbu, zatímco lékárna ani příbalové letáky nemají a ani nemohou mít přesnou informaci o vašem onemocnění a cíli léčby. Na úplný závěr tedy ještě jednou shrnutí:- Nikdy se nebojte ptát. Není nezbytně nutné, abyste svou nemoc znali dopodrobna, ovšem rámcový přehled o svém onemocnění by měl mít každý.
- Není důležité, jak je lékařská zpráva dlouhá, důležitý je její obsah. Za sepsání zprávy odpovídá lékař, avšak za to, jak textu porozumíme a jak následně budeme dodržovat doporučený postup, si odpovídáme každý sám.
- Lékařská zpráva může mít různý formát od několika málo slov až po rozsáhlé texty. Pro nemocné je zásadní konec lékařské zprávy – doporučení. Pokud si kontrolujete výsledky, nezapomínejte na to, že ne každá odchylka od normy je špatná.