Nevolnost a zvracení
Publikováno 13.4. 2015
Nevolnost (nauzea) a zvracení provází jak chemoterapii, tak radioterapii. Nevolnost vznikající při aplikaci cytostatik, je dnes již dobře odstranitelná. Dlouhodobá nevolnost a nechutenství po aplikaci chemoterapie je hůře řešitelným problémem. Nicméně dnes jsou již k dispozici velmi účinné léky proti zvracení a nevolnosti. Tento nežádoucí účinek je velmi nepříjemný nejen ze své podstaty, ale i proto, že intenzivně připomíná onemocnění samotné a zeslabuje vůli k další léčbě.
V některých případech tyto příznaky v mírnější formě doprovázejí celou dobu léčby, většinou je však nevolnost a zvracení přítomno jen v omezeném čase při a po chemoterapii. Obtíže mohou začít při podávání chemoterapie a přetrvávat 8 až 24 hodin po jejím skončení. Při opakovaném podávání chemoterapie se může stát, že nevolnost nebo dokonce i zvracení začnou ještě před podáním cytostatik, jde o takzvanou předběžnou nevolnost.
Neodkládejte rozhovor se zdravotníky, pokud trpíte nevolností nebo zvracíte!
Každou nevolnost nebo zvracení ihned ohlaste svému ošetřujícímu lékaři nebo sestře, zvláště trvají-li déle než jeden den nebo vám zabraňují v pití tekutin. Každá nevolnost nebo zvracení mohou být zmírněny nebo dokonce zcela odstraněny. Tolerance chemoterapie je velmi individuální a proto se neobávejte probrat vliv chemoterapie na vaše zažívání se svým ošetřujícím lékařem. Nesnažte se vydržet a neobávejte se, že budete lékaře obtěžovat. Odkládáním můžete své obtíže naopak zhoršit.
Vybraná doporučení pro snížení příznaků nevolnosti:
- Jezte menší porce několikrát denně, vyvarujte se velkých porcí jídel a pocitu plného žaludku.
- Pijte tekutiny hodinu před nebo po jídle, nepijte v průběhu jídla.
- Jezte a pijte pomalu.
- Vyvarujte se sladkostí, smaženého a tučného jídla.
- Jezte jídla studená, snáší se lépe než teplá.
- Jídlo dobře rozžvýkejte, usnadníte tak jeho trávení.
- Jestliže trpíte nevolností ráno, snězte ráno, ještě než vstanete z postele trochu suchého jídla, jako například sušenku, toust nebo obilniny (nelze použít při zánětu v dutině ústní nebo v krku a při nedostatečné tvorbě slin).
- Pijte chladné, neslazené ovocné šťávy (džusy) bez bublinek.
- Cumlejte ledové kostky, mátové nebo kyselé ovocné bonbony (kyselé bonbony nejsou vhodné při zánětu v dutině ústní nebo v krku).
- Vyhýbejte se intenzivním vůním a zápachům (vůně při vaření, parfémy, kouř apod.).
- Pokud jste doma, připravte si mražené jídlo do zásaby na dobu, kdy nebudete mít náladu na vaření.
- Po jídle odpočívejte na židli nebo lépe v křesle, nejméně dvě hodiny po jídle si nelehejte.
- Noste volné, nesvíravé oblečení (například lepší jsou šel než opasek).
- Při nevolnosti zhluboka a pomalu dýchejte.
- Odvracejte pozornost od svých obtíží povídáním se spolupacienty, členy rodiny nebo přáteli, neprobírejte s nimi své zdravotní problémy.
- Poslouchejte svou oblíbenou hudbu, v televizi sledujte nenáročné zábavné pořady.
- Vyvarujte se jídla několik hodin před podáním chemoterapie, pokud pří ní pociťujete nevolnost nebo nucení na zvracení.
- Po poradě s psychologem můžete k předcházení předběžně nevolnosti vyzkoušet relaxační techniky.