Infekce u onkologicky nemocných
Publikováno 13.4. 2015
Tento článek lze uvést slovy: „Problémem onkologické léčby není aplikace chemoterapie, problémem je ochránit pacienta před vážnými infekcemi“. Při chemoterapii mohu snáze vznikat různé infekce. Je to způsobeno tím, že cytostatika svým působením na dřeň mohou snižovat počet bílých krvinek (leukocytů), které mají za úkol s infekcemi bojovat. Infekce se může projevit kdekoliv v těle včetně vašich úst, kůže, plic, močových cest, konečníku a dalších míst.
Onkologicky nemocní mohou mít často plísňové infekce. Nejčastěji jde o kvasinkovou nákazu neboli kandidózu. Začíná v dutině ústní jako bílé povláčky, později může infekce přejít na jícen a vyvolat v něm bolestivý zánět. Proto pacient, který v ústech objeví bělavé povláčky, by měl ihned navštívít některého ze svých lékařů, který mu ihned podá protiplísňovou léčbu, vyšetří krevní obraz a na dalším postupu se domluví s lékaři specializovaného centra.
Máte-li nižší počet bílých krvinek, je nutné předcházet infekcím podle následujících doporučení:
- Umývejte si ruce v průběhu dne velmi často, zvláště dobře si ruce umývejte před jídlem, před a po použití záchodu.
- Umývejte si oblast konečníku jemně, ale důsledně nedráždivým mýdlem nebo jen vodou po každé stolici. Je-li tato oblast podrážděná nebo máte-li hemoroidy (zlatou žílu), informujte o tom sestru nebo lékaře.
- Důsledně se vyvarujte kontaktu s lidmi, kteří mají přenosná onemocnění, jako je chřipka, nachlazení, dětské infekční nemoci. Vyvarujte se většího shromáždění lidí (divadlo, kino, hromadné dopravní prostředky), vyvarujte se kontaktu se zvířaty.
- Vyhýbejte se syrovnému jídlu pro možný obsah bakterií a plísní, jako je například syrové ovoce, zelenina, plísňové sýry. Ovoce a zeleninu řádně omývejte, nejlépe je jíst takový typ ovoce a zeleniny, které je možné oloupat.
- Dávejte pozor, abyste si neporanili kůži pří stříhání nehtů.
- Dávejte pozor, abyste se neporanili při používání nůžek, jehel, nožů nebo jiných ostrých předmětů.
- K holení používejte výhradně elektrický holicí strojek, abyste předešli poranění kůže.
- Používejte měkký zubní kartáček, abyste si neporadnili dásně.
- Nemačkejte si vřídky na kůži, zvláště v obličeji (uhry).
- Sprchujte se denně vlažnou (ne horkou) vodou. Kůži ručníkem netřete, zlehka ji masírujte poklepáváním.
- Používejte krém nebo olej ke změkčení a zvláčnění kůže, pokud ji máte suchou nebo hrubou.
- Drobná poranění, jako škrábnutí, odření nebo říznutí omyjte teplou vodou a mýdlem a desinfikujte (jodem nebo jiným antiseptikem).
- Při uklízení, práci s rostlinami nebo zvířaty používejte ochranné rukavice.
- Jakékoliv očkování může být provedeno jen se souhlasem vašeho ošetřujícího lékaře.
I při dodržování výše uvedených doporučení můžete infekci dostat. Sledujte možné příznaky infekce a kontrolujte své tělo se zvláštním zaměřením na vaše oči, nos, ústa, pohlavní ústrojí a oblast konečníku. Příznaky infekce mohou být:
- teplota přes 37,5°C;
- třesavka, zimnice;
- pocení;
- průjem (může jít i o nežádoucí účinek chemoterapie);
- kašel nebo bolest v krku;
- neobvyklé pocity nebo svědění v pochvě nebo na zevním pohlavním ústrojí;
- začervenání nebo otok, zvláště kolem rány, boláku nebo vřídku.
Pokud pociťujete příznaky infekce, je třeba co nejdříve zahájit léčbu, neodkládat její zahájení až dle výsledků laboratorních vyšetření. Lékař, který jako první infekci diagnostikuje, musí posoudit její závažnost pro pacienta a dle toho stanovit další postup a léčbu. Není chybou znovu připomenout, že infekce u onkologického paicenta vyžaduje intenzivnější léčbu než stejná infekce u neonkologického pacienta. Pacient by se měl při příznacích infekce co nejrychleji obrátit na lékaře, který je o jeho stavu informován a má možnost ještě ten den zjistit počet jeho bílých krvinek. Tuto hodnotu potřebuje lékař znát, aby mohl posoudit závažnost infekce.
Léčba případného pásového oparu musí začít co nejdříve!
Je na místě zde upozornit na další častý problém, kterým je herpes zoster neboli pásový opar. Proti této virové infekci existují účinné léky, například Herpesin. Jejich včasné podání může zabránit velkému rozsahu kožních změn a následným bolestem (neuralgiím). Tato léčba je nejúčinnější, když se podá již první den po vzniku typických puchýřků.